O RASIE CANE CORSO ITALIANO

O rasie 1
O rasie 2
O rasie 3

Ojczyzną Cane Corso jest Półwysep Apeniński i Sycylia. Psy te walczyły na arenach i uczestniczyły wraz z wojskiem w wyprawach wojennych. W późniejszym okresie przestano używać ich do walk i zostały stróżami domostw, wykorzystywano Corso jako psy pasterskie, myśliwskie i obronne.

Cane Corso jest psem chętnym do pracy, inteligentnym, pojętnym i posłusznym, znającym swoją siłę, wymaga więc od właściciela opanowania i konsekwencji w wychowaniu. Corso jest nieprzekupnym i groźnym stróżem domostwa i powierzonego mu terenu. Posiada żywy temperament, jednak nie jest hałaśliwy, w stosunku do domowników czuły i serdeczny, kocha swoją rodzinę. Psu należy poświęcić sporo czasu i czułości, a on odwdzięczy się, będąc wiernym i oddanym przyjacielem i obrońcą swego pana i rodziny. Dobrze wychowany Corso będzie czuły i przyjazny, jednak pozostawiony sam sobie (bez należytej socjalizacji i wychowania) może stać się niebezpieczny.

Szkolenie Cane Corso wymaga stanowczości i konsekwencji. Corso potrafi wykazać się oślim uporem, a w dążeniu do rzeczy zabronionych – konsekwencją i pomysłowością. Pies trzymany w domu powinien mieć obszerne i miękkie legowisko usytuowane na uboczu ciągów komunikacyjnych, jednak w taki sposób, by mógł obserwować domowników przy codziennych zajęciach.

Więcej w obszernym artykule tutaj.

(Fota Ewa Wanecka)